Ruciański Las. Wariant 1 (0,96 km)

Pierwszy wariant ścieżki pieszej Ruciański Las to mierząca 0,96 kilometra pętla spacerowa po lesie przylegającym do Rucianego-Nidy. Ruciane oddalone jest od Mikołajek o około 26 kilometrów. Początek trasy znajduje się na szutrowym parkingu przy leśniczówce, przy wyjeździe w stronę Pisza.

Ścieżka dydaktyczna wiedzie od parkingu przy leśniczówce chodnikiem wzdłuż drogi głównej, po czym zakręca na parking otoczony starymi drzewami. Po lewej stronie drogi widać wyłuszczarnię nasion. Idąc dalej drogą można podziwiać piękno jeziora Guzianka Wielka oraz liczne jachty i statki pasażerskie cumujące w ruciańskim porcie. Ścieżka skręca zdecydowanie w prawo wchodząc w las. Po prawej stronie możemy podziwiać pomniki przyrody. Na drodze znajdują się dwie tablice edukacyjne o lasach i drzewostanach. Druga z tablic znajduje się na rozdrożu, na którym skręcić należy w prawo. Las przerzedza się i przechodzi płynnie w polanę, a ścieżka wychodzi bezpośrednio na parkingu przy leśniczówce. Po spacerze odpocząć można na zadaszonych ławach. Na przejście ścieżki w tempie spacerowym warto przeznaczyć około pół godziny.

Wokół stawu w Pieckach (4 km)

Ścieżka piesza wokół stawu w Pieckach to mierząca 4 kilometry, przygotowana w 2020 roku pętla spacerowa po spokojnej, niezabudowanej części Piecek. Miejscowość ta oddalona jest od Mikołajek o około 22 kilometrów. Początek trasy znajduje się przy świeżo przygotowanym placu przy kościele Matki Bożej Różańcowej, obok którego znajduje się darmowy parking dla przyjezdnych.

Ścieżka wokół stawu w Pieckach przebiega przez tereny polne i leśne. Pomiędzy kościołem a cmentarzem komunalnym znajduje się droga prowadząca na szutrową ścieżkę, gdzie rozpoczyna się pętla piesza. Pierwsza połowa trasy to spacery nad brzegiem stawu drogami szutrowymi uzupełnionymi drewnianymi pomostami. Co jakiś czas warto przystanąć i zapoznać się z informacjami o walorach naturalnych regionu prezentowanych przez Mazurski Park Krajobrazowy na tablicach wzdłuż trasy. Przy ścieżce przygotowane zostały specjalne wiaty, w których można przysiąść, a także miejsca do rozpalania ognisk. Północna część ścieżki przebiega przez całą długość stawu, omijając nabrzeże. Stąd podziwiać można piękny widok na staw, otaczającą roślinność wodną oraz ptactwo wodne. Schodząc z kładki wkraczamy na część ścieżki idącą przez leśne dróżki wzdłuż jeziora. Jesienną porą warto zatrzymać się tutaj i poszukać grzybów. Ścieżka leśna przechodzi w drogę polną, która dociera do punktu początkowego oraz do placu przy kościele. Na przejście ścieżki w tempie spacerowym z przerwami warto przeznaczyć około półtorej godziny.

Dookoła jeziora Ołów (4,16 km)

Ścieżka piesza dookoła jeziora Ołów to mierząca 4,16 kilometra pętla spacerowa po spokojnych obrzeżach miejscowości Ryn. Samo to miasto oddalone jest od Mikołajek o około 18 kilometrów. Początek trasy znajduje się przy kąpielisku miejskim, obok którego znajduje się darmowy parking dla przyjezdnych.

Ścieżka wokół jeziora Ołów jest wyjątkowo urozmaicona – ze względu na otaczające różnorodne piękno natury, jak i na same wykonanie ścieżki. Najważniejszym, wręcz tytułowym atutem trasy jest okrążane jezioro polodowcowe. Oprócz niego na trasie podziwiać można ogródki działkowe pielęgnowane przez mieszkańców Rynu, lasy, które jesienią obfitują w grzyby oraz rozległe pola uprawne. Trasa przygotowana została na bazie ścieżek szutrowych przeplatanych specjalnie wykonanymi pomostami drewnianymi, które następnie przechodzą w dróżki leśne i polne i kończą się wybrukowanym fragmentem nabrzeża miejskiego. Wyposażona jest także w ławki, na których odpoczywając można podziwiać mazurski krajobraz. Na przejście ścieżki w tempie spacerowym z przerwami należy przeznaczyć półtorej godziny.

W przygotowaniu

  • Rezerwat Zakręt
  • Kadzidłowski Las
  • Śladami Gałczyńskiego
  • Rezerwat Krutynia
  • Szlak Góra Czterech Wiatrów
  • Szlak pieszy Szestno
  • Miejski Szlak Turystyczny Poznaj Mrągowo